Jak robić zdjęcia smartfonem?
Wielu z nas tworzy zdjęcia co dzień, odbywa się to nie raz nieświadomie — dla czego? – ponieważ każdy nosi smartfon w swojej kieszeni i ma do niego nieograniczony szybki dostęp. Urządzenia mobilne dały nam możliwość fotografowania bez większych ograniczeń, są coraz lepiej wykonane i dają coraz większe możliwości. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez social mediów czy portali, na których umieszcza się same fotografie tworząc swojego rodzaju pamiętnik. Dzielenie się fotografiami z rodziną czy znajomymi stało się bardzo proste na przestrzeni tych wszystkich lat. W tym artykule chciałbym zaproponować Ci by zdjęcia, które wykonujesz stały się cudowną pamiątką – mam na myśli uzyskanie dobrych kolorów i poprawnych kadrów. Czy nie chciałbyś stać się mobilnym fotografem obrabiającym swoje wyjątkowe momenty? – no właśnie! Każdy z nas chce mieć wyjątkową pamiątkę.
Jak fotografować smartfonem?
Telefony komórkowe z roku na rok przechodzą szereg ulepszeń, dając coraz to większe spektrum możliwości nie tylko fotografowania, ja w tym artykule chciałbym skupić się tylko na tym jednym aspekcie. Jak zacząć swoją mobilną fotograficzną przygodę? – no więc posłuchaj!
1. Ważne jest to by się nie zniechęcać podczas fotografowania jak coś nie wyjdzie – w końcu trening czyni mistrzem.
2. Wejdź w funkcję aparatu, każdy smartfon ma inne możliwości fotograficzne i tryby (możesz mieć możliwość fotografowania w trybie AUTO — czyli w trybie gdzie urządzenie samo dobierze odpowiednie ustawienia by zdjęcie było dobre – no ale zaraz zaraz to po co mi inne tryby? No wiec tryb MANUALNY (który jest dostępny w coraz większej ilości smartfonów) daje możliwość panowania nad wszystkimi parametrami jak w prawdziwym aparacie fotograficznym. To ty jesteś Panem/Panią jasności ekspozycji, przysłoną, czy ISO, Ale pamiętaj te ustawienia są już dla bardziej zaawansowanych osób jednak nic nie stoi Ci na przeszkodzie by uczyć się dostosowywać wyżej wymienione parametry do otoczenia w jakim fotografujesz.
3. Symulacje (filtry) jest to jedno z ułatwień dla użytkownika, by uzyskać pewną kolorystykę — ja jednak nie jestem zwolennikiem tej funkcji, lubię panować nad fotografią w programie do obróbki. To ty decydujesz o tym! 🙂
4. Format — format, w jakim fotografujemy jest bardzo ważny, większość naszych telefonów jest automatycznie ustawiona w format JPG — i nie jest to nic złego, bo to najbardziej powszechny format, w jakim się obracamy. Większość aplikacji korzysta z tego formatu ta samo jak PNG. Niektóre urządzenia dają możliwość fotografowania w bardziej profesjonalny sposób, jakim jest wykonywanie zdjęć w formacie RAW — jest to format dający wiele możliwość podczas postprodukcji. Większość zawodowych fotografów zawodowych wykonuje w tym formacie swoje fotografie. Format RAW pozwala na zachowanie najwyższej wierności odwzorowania obrazu oferowanej przez aparat.
5. Światło — należy pamiętać również o świetle, które jest bardzo ważnym czynnikiem podczas fotografowania. Temperatura światła odpowiednio dobrana może przyczynić się do stworzenia bardzo dobrego światła. Na temat tego jednego czynnika można by było się rozpisywać godzinami — ja jednak chce, byś zwrócił uwagę, by podczas wykonywania swoich zdjęć bawić się światłem — W jaki sposób? Nie rób zdjęć tylko z jednej perspektywy, staraj się sfotografować obiekt z różnych perspektyw, bądź kreatywny! Unikaj bardzo ostrego światła! Dobre ujęcie nigdy nie wyjedzie, jeśli będzie światło zbyt ostre padać np. na twarz modelki — w warunkach, kiedy nie możesz opanować światła szukaj miejsc zacienionych by np. podczas fotografowania siebie lub znajomych światło równomiernie rozchodziło się na ich twarzach. Jest to bardzo delikatnie rozwinięty przeze-mnie temat postaram się napisać osobny artykuł o rodzajach światła, oraz sposobach na operowanie nimi.
Moim zdaniem jest to minimum, jakie musimy wiedzieć chcąc robić coraz lepsze zdjęcia. Pamiętaj to Ty jesteś twórcą tego zdjęcia i to ty możesz je kreować tak jak tego chcesz. Próbuj i baw się, smartfon to nie aparat analogowy gdzie mamy ograniczoną ilość wykonania zdjęć.
W czym obrabiać zdjęcia?
Aplikacji do edytowania zdjęć jest coraz więcej. Oczekiwania użytkowników fotografii mobilnej stale rosną dla tego producenci aplikacji starają spełniać oczekiwania użytkowników tworząc nowe symulacje kolorystyczne, gotowe presety bądź bardzo intuicyjne narzędzia do edycji. Ja postanowiłem się skupić na dwóch najprostszych i najbardziej znanych aplikacjach dostępnych na rynku, osobiście dość sporo z nich korzystam. Programy, które chciałbym zaprezentować to SNAPSEED oraz ADOBE LIGHTROOM MOBILE. To one moim zdaniem są aplikacjami kompletnymi, dające szereg możliwości w tworzeniu oraz edytowania swoich codziennych fotografii.
SNAPSEED
Najważniejsze Funkcje
• 29 narzędzi i filtrów, takich jak Naprawianie, Pędzel, Struktura, HDR, Perspektywa (zobacz poniżej)
• Obsługa plików JPG i RAW
• Możliwość zapisywania własnych stylów i stosowania ich potem do nowych zdjęć
• Możliwość stosowania filtra pędzla na wybranym obszarze
• Możliwość szczegółowego dostosowania wszystkich stylów
• Karty samouczka zawierające przydatne wskazówki dotyczące używania aplikacji Snapseed oraz ogólne porady na temat fotografii
LIGHTROOM MOBILE
Adobe Photoshop Lightroom to darmowy, wydajny, ale intuicyjny edytor zdjęć. Lightroom umożliwia tworzenie pięknych zdjęć i pomaga stać się lepszym fotografem. Dowiedz się, jak poniżej.
BEZPŁATNE FUNKCJE
• WSTĘPNE USTAWIENIA: Wprowadź radykalne zmiany w zdjęciach za pomocą naszego edytora zdjęć za jednym dotknięciem
• PROFILE: Użyj tych cudów jednym dotknięciem, aby stworzyć uderzające wizualnie zmiany w wyglądzie swoich edycji zdjęć
• KRZYWA: Dokonaj zaawansowanych edycji zdjęć, aby zmienić kolor, ekspozycję, ton i kontrast
• MIESZACZ KOLORÓW: Ulepsz i popraw kolory na zdjęciu, aby stały się bardziej widoczne
• PRZEJRZYSTOŚĆ, TEKSTURA I DEHAZE: Tchnij życie w swoje edycje zdjęć dzięki tym wiodącym w branży narzędziom
• INTERAKTYWNE TUTORIALE: Zainspiruj się i dowiedz się, jak wprowadzać potrzebne zmiany fotograficzne, wypełniając lekcje krok po kroku prowadzone przez innych fotografów
• KAMERA PRO-POZIOMU: Uwolnij potencjał swojego telefonu dzięki unikalnym elementom sterującym, takim jak ekspozycja, przysłona, szeroki lub teleobiektyw, natychmiastowe ustawienia wstępne i więcej
• TRYBY KAMERY CIĘCIA KRAWĘDZI: Uzyskaj bardziej szczegółowe ujęcia dzięki zaawansowanym trybom robienia zdjęć, takim jak surowy, profesjonalny i HDR
• ORGANIZUJ I ZARZĄDZAJ: użyj folderów, albumów, gwiazdek i flag, aby wyróżnić najlepsze zdjęcia.
Od czego zacząć?
Zainstaluj obie aplikacje na swój smartfon, są one dostępne na telefon z Androidem czy system iOS. Uruchom je i zaimportuj 2/3 fotografie, które chcesz poddać swojej edycji. Spróbuj obrobić te fotografie bawiąc się suwakami od ekspozycji, kontrastu, cieni, czy też temperatury światła. Są to najprostsze ustawienia, dzięki którym możesz uzyskać ciekawy efekt zmieniając nie do poznania swoje zdjęcie. Pamiętaj próbuj i się nie zniechęcaj — metoda prób i błędów to najlepsza metoda.
Wybierz jeden z dwóch tych programów — zdecyduj, który jest bardziej intuicyjny i daje Ci większe możliwości. Nie znajdziesz tu gotowych rad co do idealnych ustawień i poprawności kadru — każdy obiekt i miejsce, w jakim fotografujesz jest inne.
Gotowe Presety
Preset — to nic innego jak filtr z gotowymi ustawieniami, dzięki któremu uzyskamy bardzo ciekawe zestawienie kolorystyczne na naszych zdjęciach. W sieci jest bardzo dużo stron, na których można kupić mobilne presety, które odmienią nasze fotografie. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie presety po naniesieniu na zdjęcie będą idealnie pasować, trzeba edytować ustawienia i skorygować np. ekspozycję bądź temperaturę światła. Nie mniej jednak jest to dość spory trend w świecie influencerów, którzy dbają by ich zdjęcia na Instagramie były w taki sam sposób edytowane. Dzięki temu ich profile stają się bardziej jednolite i mogą się podobać innym odwiedzającym. Poniżej znajdziesz link do strony VIVID Preset’s gdzie możesz. nabyć paczkę presetów.
Poniżej znajdziesz link do ciekawego wywiadów o fotografii smartfonowej. Pamiętaj jednak aplikacja czy preset to jedno, najważniejsze jest by skupić się na fotografowaniu i tworzeniu coraz to lepszych zdjęć. Nie poddawaj się, gdy coś nie wyjdzie lub nie będzie wyglądać tak jak chcesz.
Jeśli podoba Ci się artykuł zostaw komentarz lub udostępnij go. Będzie mi bardzo miło, gdy dasz znać czy takie artykuły są dla Ciebie ciekawe — będzie to dla mnie sygnał, by tworzyć kolejne wpisy. Zajrzyj też na moje profile w social mediach, w których dziele się swoimi fotografiami.
Pozdrawiam
Andrzej.
Sprawdź również inne moje wpisy – kliknij przycisk poniżej! 🙂
Comment
Hi, everything is going nicely here and ofcourse every one
is sharing information, that’s truly fine, keep up writing.