Studio fotograficzne — kto o tym nie marzy…?
Wiem wiem nie każdemu jest potrzebne do szczęścia, nie mniej jednak portrecista lub po prostu fan zdjęć portretowych marzy o swoim kąciku do tego typu fotografii. Sam osobiście uwielbiam ten typ fotografii i od zawsze marzyłem o niewielkiej pracowni z namiastką studia — i udało się! W tym artykule chciałbym podzielić się z Wami moimi odczuciami, przemyśleniami na temat studia fotograficznego niskim nakładem finansowym. Nie śledzę aż tak artykułów moich kolegów, dlatego może już ktoś kiedyś o tym pisał… Nie mniej jednak u mnie nie znajdziecie broszur informacyjnych o samym sprzęcie — bo po co ? – możecie je znaleźć w sieci lub każdym sklepie internetowym oferujący ten sprzęt. Oczywiście znajdziecie odnośniki dzięki którym nie stracicie czasu na szukanie specyfikacji… 🙂 To chyba tyle na wstępie ode mnie — jeśli zainteresował Cię temat zostań do końca artykułu.
- Miejsce
- Światło dzienne w studio
- Wyposażenie
- Rodzaje lamp
- Move X200 KIT w praktyce
Miejsce
Wiele z nas ma wyobrażenie, że studio fotograficzne to setki metrów kwadratowych pomieszczenia z bardzo wysokim sufitem… i racja tak powinno wyglądać dobre studio! Jednak nie potrzebujemy olbrzymiej przestrzeni, by zrobić dobre zdjęcie! Oczywiście większa przestrzeń to większa możliwość kreatywnego rozmieszczenia lamp, użycia rekwizytów etc. Ja chciałbym jednak byśmy się skupili na 15m2 – tak tak — takie pomieszczenie mam do dyspozycji! Pamiętaj dobre zdjęcie potrzebuje dobrego fotografa z wizją a nie sprzętu za tysiące!
Jeśli bierzesz pod uwagę wynajem pracowni to patrz na wysokość sufitów – to ułatwi ci znaczenie fotografowanie, natomiast jeśli planujesz fotografować w zaciszu domowym zadbaj o odrobinę przestrzeni tak by po rozłożeniu lamp nie potykać się o kable, statyw, czy też meble. Najlepszą opcją kolorystyczną pomieszczenia to stonowane kolory (biały, szary) dzięki temu będziemy mogli np. oszczędzić na zakupie białego tła, a co za tym idzie pozbywamy się zbędnych statywów!
Światło dzienne w studio
Temat światła jest dość obszerny sam osobiście w pracowni stronie od dopływu światła z zewnątrz (nie dlatego że go nie lubię) a to dlatego, że zmieniają się warunki, jak i temperatura barwowa światła — a jednak chcemy mieć je jednakowe niezależnie od pory dnia. Dlatego, jeśli masz możliwość unikaj światła dziennego, jeśli masz okna zamontuj rolety/kotary/ zasłony — ułatwi to twoją pracę.
Dobrze jest w studio mieć światło sztuczne, które niezmiennie od pory dnia będzie dawało taki sam rezultat podczas fotografowania. Pamiętaj też o odpowiednich żarówkach, w epoce światła ledowego możemy trafić na bardzo słabej jakości żarówki, które będą nam uprzykrzać życie — zwłaszcza w epoce bezlusterkowców! W sieci jest dość sporo artykułów na temat temperatury barwowej światła w studio! Dlatego chętnie Cię odeśle do artykułu 🙂
WYPOSAŻENIE
Wyposażenie studia wcale nie musi być kosztowne! Możemy uzyskać ciekawe efekty za niewielkie pieniądze. W tym artykule jednak chciałbym skupić uwagę głównie na świetle błyskowym, natomiast napiszę też o najtańszych z dostępnych na rynku systemach światła.
Studio fotograficzne niskim nakładem jest możliwe! Tutaj na tapetę biorę firmę Quadralite.
Firma ta produkuje sprzęt dla fotografów, który cieszy się coraz większą popularnością wśród fotografów studyjnych, jak i reporterów — dlaczego? Odpowiedź jest dość prosta jak dla mnie — czyli użytkownika — jakość do ceny jest bardzo na tak, do tego niczym moim zdaniem nie odbiega od droższych konkurentów. Bezpośrednim konkurentem dla Quadralite jest Godox , który również bardzo prężnie wchodzi na rynek fonograficzny w Polsce. OK, ale pochylmy się nad marką, którą chcę Wam zaprezentować!
1. Pierwszy zestaw fotograficzny to nic innego jak statyw z żarówkami i parasolami — nad tym zestawem nie będę się rozwodził — jest to najbardziej popularny system do robienia zdjęć, masowo możemy znaleźć go na serwisie aukcyjnym ALLEGRO.
Stałe światło + parasolka do zmiękczenia światła może pozwolić nam na zrobienie z miękkim światłem jednak trochę płaskiego zdjęcia — osobiście nie leży mi ten zestaw 🙂 jednak na początek może komuś wystarczyć .
2. Drugi zestaw to nic innego jak lampy reporterskie, które pozwolą nam na zrobienie ciekawego portretu. Przepis jest bardzo prosty rozkładamy statywy, montujemy lampy reporterskie (możemy zastosować też modyfikatory takie jak: filtry żelowe, lub małe dyfuzory). Ja korzystam z lamp Quadralite Stroboss 36 – które są bardzo niewielkich rozmiarów a dają fajne możliwości (Nie mniej jednak jeśli myślisz o mocniejszym błyskaniu i chcesz mieć większy zapas mocy to polecam rozglądnąć się za lampami Quadralite Stroboss 60).
3.Trzeci zestaw jaki mogę Wam zaproponować to zestaw Quadralite Move X200 KIT! I nad nim chciałbym się głównie pochylić – dla czego? – już wyjaśniam. Move 200X to zestaw bardzo podstawowy dające spektrum możliwości w małym studio.
Spora część moich znajomych zajmująca się portretem czy też zdjęciami typu newborn używa właśnie tych lamp lub troszkę mocniejszych X 300. Wielką zaletą tych lamp jest cena – która nie jest wygórowana a daje naprawdę wiele możliwości, cena modyfikatorów również jest bardzo przystępna co stanowi wielki atut całego zestawu! W zestawie za 1 100zł otrzymujemy 2 statywy, 2 lampy oraz 2 parasolki.
No i tutaj muszę jedynie bardzo ponarzekać na statywy… które są bardzo słabe. Jakość wykonania nie jest najgorsza, nie mniej jednak są w moim odczuciu mało stabilne w porównaniu do statywów których używam na weselach ( AIR 260 Quadralite – tu je znajdziesz! http://quadralite.pl/en/wyposazenie-studia/tripods-stands/48-quantuum-air-260). Kolejnym minusem jest ich wysokość, oraz słabe wykonanie mocowania do lampy. Na plus zasługuje jedynie zastosowanie sprężyny która amortyzuje ewentualne odpadnięcie lampy na dół. Może jakbyśmy założyli worek z piaskiem na statyw byłby bardziej stabilny nie mniej jednak uważam że jest to najsłabszy punkt zestawu.
Na pochwałę zasługuje wykonanie samej lampy, bardzo czytelny wyświetlacz oraz dobrze wykonane przyciski i pokrętło do ustawiania mocy lampy .Długi przewód który pozwala na swobodne przemieszczenie lampy czy też solidne wykonanie mocowania do statywu które jest wykonane z metalu. Na pochwałę również zasługuje mocowanie typu Bowens, które ułatwi nam montowanie różnych modyfikatorów (na moim blogu znajdziesz również w niedługim czasie artykuł o modyfikatorach). Cała specyfikację możesz znaleźć klikając tutaj.
MOVE X 200 KIT w praktyce
Pewnie większość z Was zastanawia się czy te lampy będa wystarczające? Czy moc jest ok? Już Wam wszystko w tym akapicie opiszę. Pamiętajcie jednak że jest to moja subiektywna ocena i chciałbym ją wyrazić w tym akapicie. (P.S jeśli się z nią nie zgadzasz szanuje i twoje zdanie ;)) To w sumie tyle na wstępie, i przenosimy się tym pięknym akcentem do mojej oceny lamp. Lamp a raczej zestawu który ma być przeznaczony dla osoby która niskim nakładem chce stworzyć swoje małe studio. W moim odczuci zestaw jest wystarczający by rozpocząć swoją przygodę ze światłem studyjnym, moc lamp jest wystarczająca ( chyba że masz ogromne pomieszczenie) daje nam spektrum możliwości regulacji błysku od mocy 1/1 do 1/128. Świetne jest zastosowanie w nich wbudowanych odbiorników co pozwala nam zaoszczędzić parę złotych. Możliwość uruchomienia stałego światła które możemy procentowo zmniejszać/zwiększać pozwoli nam na łagodne oświetlenie osoby lub przedmiotu (5-100% – przeskok procentowy wynosi 5). Grupowanie lamp od A do F – daje możliwość korzystania z wielu lamp, grupowanie i uruchamianie różnych kanałów jest bardzo wygodne a do tego intuicyjne w połączeniu z wyzwalaczem Quadralite Navigator X2 wszystko możemy ustawiać z poziomu wyzwalacza. To rozwiązanie jest bardzo bardzo wygodne – sam nawigator XT2 jest bardzo prosty, czytelny – za to należą się brawa dla Quadralite.
Ale żeby nie pisać samych suchy faktów – postanowiłam pokazać moje zdjęcia! Samo pomieszczenie oraz zastosowanie w życiu tych lamp – czyli parę portretów, które miałem okazję wykonać. Pamiętajcie jednak że każdy z tych zdjęć jest retuszowane przeze mnie, nie mniej pokaże Wam sposób rozmieszczenia lamp by zobrazować to w jaki sposób powstało zdjęcie.


Do zdjęcia użyty beutydish 55cm + kontra z softboxem




Jeśli masz jakieś pytanie – chętnie odpowiem.
Artykuł o modyfikatorach światła już niebawem!
*Artykuł stale będzie poszerzany o dodatkowe informacje – odnośniki
Sprawdź również inne moje wpisy – kliknij przycisk poniżej! 🙂