Zrobić portret, który wyróżni się na tle innych w sieci nie jest łatwym zadaniem. W sieci możemy spotkać różne typy portretów — od portretu plenerowego po fin arty. Na pewno większość z Was zgodzi się ze mną, że coraz ciężej o bardzo kreatywny i oryginalny portret. Nie raz miałem okazję słyszeć, że czyjeś zdjęcia na grupach były hejtowane, po czym doszlifowany warsztat stał się wzorem do naśladowania w trendach fotograficznych.
Sięgając pamięcią przypomina mi się a propo portretu podcast w niezłych aparatach z Pauliną Duczman, która świetnie opowiadała o swojej drodze fotograficznej. Kierunek, który obrała był strzałem w 10tke! Zrobiła nowy trend w fotografii portretowej skupiając na sobie uwagę innych fotografów stając się wyznacznikiem. (ZOBACZ ZDJĘCIA PAULINY).
Temat portretów jest bardzo szeroki począwszy od technik po sposoby fotografowania.
Ja chciałbym zająć się portretem studyjnym — portretem który nie wymaga od nas kolosalnych nakładów finansowych — artykuł o stworzeniu studia niskim nakładem znajdziesz. (TUTAJ).
Chciałbym opowiedzieć Wam o dostępnych modyfikatorach, które sprawią, że Twój portret będzie lepszy i da Ci więcej możliwości.
Pamiętaj robiąc portret studyjny stawiaj na kreatywność, próbuj nieoczywistych rzeczy! Baw się światłem, ustawieniami lamp, modyfikatorami! Zaszalej również ustawiając modelkę! – Im bardziej kreatywnie podejdziesz do sesji tym uzyskasz lepsze efekty.. !
Modyfikatory
Modyfikatorów z mocowaniem Bowensa jest bardzo sporo w sklepach fotograficznych czy portalach aukcyjnych. Dostępne również są za parę złotych parasolki, które fajnie zmiękczą nam światło, czy dyfuzory na lampy reporterskie. Jak więc widzisz możliwości jest masa. Ja chciałbym w tym omówić 3, a nawet 4 modyfikatory, które są najbardziej popularne.
1. Paraloka,
2. Softbox
3. Beuty-dish
4. Strumiennice
Parasolka
Jeden z najbardziej popularnych modyfikatorów na rynku, możemy spotkać je w różnych konfiguracjach, wielkościach. Jest to narzędzie bardzo proste dają fajne efekty na zdjęciu np. poprzez zmiękczenie światła, dzięki czemu uzyskujemy łagodniejsze przejście światła na modelce.
Jakie są dostępne typy parasolek?
1. Parasolka rozpraszająca — dyfuzyjna – jej zadaniem jest zmiękczenie światła poprzez rozproszenie go na fotografowanym obiekcie.
2. Parasolka odbijająca (srebrna lub złota) – daje ostre światło co powoduje wyostrzanie konturów oświetlanego przedmiotu/osoby.
3. Parasolka softbox — wielkim atutem tej parasolki jest równomierne rozproszenie światła błyskowego na fotografowanym przedmiocie /modelce, zamknięcie na błyskawiczny zamek lub sznurek uniemożliwia utratę światła. Świetnie sprawdza się również przy świetle stałym — jest bardzo miękkie i przyjemne 🙂
Softbox
Jeden z bardziej znanych modyfikatorów, bardzo często wybierany przez fotografów — również zmiękcza światło — tak samo, jak parasolka — niemniej jednak dzięki swojej obudowie, która okala żarnik lampy uniemożliwia utratę świtała. Najczęściej softbox posiada mocowanie typu bowens, który w bardzo łatwy sposób można zamontować do lampy. Wyróżniamy również parę kształtów softboxów — prostokątny, podłużny, kwadratowy, octy. Do tego typu modyfikatorów również możemy znaleźć akcesoria w postaci np. grid.
Beuty Dish
To kolejny z modyfikatorów — mój ulubiony tym razem. Beuty Dish o charakterystycznym kształcie odbłyśnika daje nam ostre i kontrastowe światło — dzięki czemu przy fotografii portretowej czy modowej możemy wyciągnąć bardzo dużo szczegółu. Jednak musimy uważać, czasem zbyt duża ilość szczegółów uprzykrzy nam pracę podczas postprodukcji.
Sam uwielbiam ten modyfikator przy portretach czy zdjęciach typu beuty. Do Beuty Disha możemy zamontować również akcesoria takie jak plaster miodu, czy użyć białej nakładki, która zmiękczy nam światło błyskowe. Modyfikator posiada mocowanie typu bowens co pozwala na stosowanie go na większości lamp studyjnych. Quadralite oferuje ten modyfikator w 3 wielkościach – 42,55 oraz 70 cm.
Strumienice
To nic innego jak modyfikator, który pozwala na kierunkowanie światła. To zwężająca się stopniowo tuleja zakładana na lampę błyskową służy do stworzenia punktowego światła — np. w celu uwypuklenia małego fragmentu fotografii lub jako światło rozjaśniające włosy na fotografiach portretowych. Możliwe jest zastosowanie filtrów oraz dodatków takich jak np. plaser miodu. Osobiście nigdy nie maiłem okazji korzystać z tego modyfikatora.
Wszystkie powyżej wymienione modyfikatory pozwolą Ci uzyskać rozmaite efekty na zdjęciach — to Ty jesteś kreatorem!. Jestem zdania, że fotografia studyjna to całe pasmo eksperymentów — delikatnie zmieniony kąt lampy lub zastosowanie innego modyfikatora może spowodować, że zrobimy coś innego, bardziej kreatywnego. Pamiętaj należy eksperymentować i próbować nieoczywistych rozwiązań! Wszystkie wymienione wyżej modyfikatory znajdziesz na stronie Quadralite!( KLIKNIJ!)
*Artykuł stale będzie poszerzany o dodatkowe informacje – odnośniki
Sprawdź również inne moje wpisy – kliknij przycisk poniżej! 🙂