Kalibracja
Słowo to dla niektórych jest mniej lub bardziej znane – oznacza to po prostu ustawienie sprzętu. Wpis ten będzie o zarządzaniu barwą – nie będę tutaj posługiwać się niezrozumiałym językiem i dziwnymi określeniami – postaram się jak najprościej opisać czy kalibracja jest niezbędna i na czym polega. Napisze również czym najlepiej kalibrować sprzęt lub kto świetnie się na tym zna i można skorzystać z jego usług.
Kolor
Każdy z nas lubi oglądać ładne kolorowe zdjęcia lub film w świetnej rozdzielczości gdzie jakoś obrazu i kolor jest perfekcyjny. Smartfony również obecnie dają nam możliwość oglądania treści i fotografowania w idealnych żywych barwach. Kolory towarzysza nam na codzień dla tego warto zadbać by nasze fotografie / grafiki idealnie wyglądały gdy je tworzymy, drukujemy.
Kolejną czynnością przy której kolor ma znaczenie to bardzo lubiana przez nas czynność – zakupy online. Kto z nas nie miał problemu przy zakupionych ubraniach? Kolor na zdjęciach różnił się od tego co dostaliśmy finalnie? To takie bardziej codzienne, ale z mojego punktu widzenia – przy użytku totalnie domowym, gdzie nie drukujemy fotografii, plakatów, nie tworzymy grafiki kalibracja w nowych urządzeniach jest delikatnie mówiąc zbędą – wiadomo będą przekłamania ale czy będą mieć dla nas aż takie znaczenie jeśli nie zajmujemy się czymś zawodowo? – no chyba że ktoś z Was jest perfekcjonista i przywiązuje uwagę do detali.
Przestrzeń barwowa
sRBG VS RBG
Nie chce się tutaj za bardzo rozpisywać bo uważam, że jest mnóstwo artykułów o tym jaka jest różnica, jednak chciałbym to ująć w mega skrócie dla osób które pierwszy raz z tym się spotykają.
sRBG – jest to węższa przestrzeń barwowa i spotykamy się z nią na codzień na stronach internetowych.
RBG – z kolei to dużo szersza przestrzeń, ok. 35% w porównaniu z sRBG – zapisując np. zdjęcie w Photoshopie w przestrzeni barwowej RBG i wrzucając zdjęcie do sieci zostanie ono przekonwertowane do przestrzeni sRBG. Przestrzeń RBG ma duże za to znaczenie w druku – kolory są dużo żywsze.
Jeśli interesuje Was ten temat bardziej zapraszam do ciekawego artykułu na portalu kadrzasada >>>link<<<
tip>>> dla pewności przy eksporcie zdjęć najlepiej wybrać docelową przestrzeń barw w której chcemy się poruszać – dzięki temu unikniemy różnych dziwnych historii z kolorem.
Jak kalibrować i czym kalibrować?
Proces kalibracji sprzętowej jest dość prosty. W sieci możemy znaleźć wiele wideo – poradników, artykułów w jaki sposób przeprowadzić kalibrację z wykorzystaniem urządzenia które posiadamy. Podczas kalibracji mierzony jest balans bieli, natężenie kontrastu oraz RGB, tworzony jest również profil ICC który zapisujemy w plikach systemowych.
O samej kalibracji – ustawieniach, parametrach, warunkach pracy jak i sprzęcie możecie posłuchać w filmie poniżej – jest tutaj prezentowany monitor marki EIZO z wbudowanym kalibratorem. Jednak Pan Paweł świetnie wszystko tłumaczy i pokazuje na co zwracać uwagę 🙂
Urządzeniem warty uwagi i zakupu jest X-Rite i1Display Pro -to jeden z kalibratorów moim zdaniem świetnie nadającym się do prywatnego użytku. Możecie go znaleźć w tym linku >>>link<<<.
Przeprowadzenie nim samej kalibracji jest banalnie proste – a jego proces z użyciem tego sprzętu możecie zobaczyć w filmie poniżej.
Co ile kalibrować?
Jest to dość częste pytanie, ja osobiście przeprowadzam kalibrację wszystkich moich urządzeń co dwa miesiące . Jeśli jednak praca z kolorem jest dla nas bardzo ważna i musimy stałe o niego dbać kalibrację powinnismy przeprowadzać co miesiąc (zakładając że pracujemy min 8h lub więcej dziennie). Dla osób dla których kolor jest ważny ale nie kluczowy kalibrację powinnismy przeprowadzać co 6 miesięcy – pamiętajcie jest to moja sugestia, każdy z nas pracuje na innym sprzęcie i musimy pamiętać że zużycie sprzętu oraz jego wiek ma tutaj ogromne znaczenie, ponieważ starsze monitory powyżej 10kh będą szybciej tracić parametry.
Jeśli jednak nie stać Cię na swój własny prywatny kalibrator mam coś co może Cię zainteresować!
Istnieje możliwość wynajęcia kalibratora! Taka usługę oferuje sklep graficzne.pl, a link znajdziecie tutaj >>>link<<< – moim zdaniem jest to fajna opcja dla osób, które chcą spróbować maja już jakaś wiedzę w tym temacie oraz maja więcej niż jedno urządzenie do przeprowadzenia kalibracji.
Dla osób które jednak wola zostawić ten temat w profesjonalnych rękach, mogę polecić wykonanie usługi przez Guru zarządzania kolorem – Marcina Kałuży – zna się na tym jak nikt inny i z czystym sumieniem mogę go polecić. Możecie się z nim skontaktować za pośrednictwa strony – zarządzenie barwa – >>>link<<<. Oprócz perfekcyjnej kalibracji znajdziecie u Marcina wydruki z idealnymi kolorami, doradztwo w doborze monitora graficznego – szczerze polecam mega specjalista!
Jeśli jednak nie chcecie wysyłać sprzętu do kalibracji możecie poszukać np. na portalu OLX usługi kalibracji blisko Twojego miejsca zamieszkania i jest to również fajna opcja! Ceny wahają się od 50zł – 100zł.
Temat kalibracji jest dość szeroki i ciekawy, jednak jeśli nie jesteśmy maniakami koloru ale zależy nam na w miarę poprawnym odzwierciedleniu barw powinniśmy tą kalibrację przeprowadzać. Mam nadzieję, że w powyższym poście udało mi się wytłumaczyć czym jest kalibracja sprzętowa i w jaki sposób możemy ją przeprowadzić bez specjalistycznego zawiłego języka i dziwnych parametrów. Skorzystajcie z powyższych linków tam szerzej o samej kalibracji, sprzęcie, specjalistach. Niech kolor będzie z Wami!
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i chcesz być na bieżąco to zapraszam Cię do polubienia mojej strony na Facebooku i zapisania się do newslettera!
Daj znać w komentarzu jaki temat chciałbyś/aś poruszyć 😀
Pozdrówki
Andrzej